dormi.zone
  • Communities
  • Create Post
  • heart
    Support Lemmy
  • search
    Search
  • Login
  • Sign Up
@fossilesque@mander.xyz to Memes@lemmy.mlEnglish • 1 year ago

$1 grilled cheese

mander.xyz

message-square
246
fedilink
1.59K

$1 grilled cheese

mander.xyz

@fossilesque@mander.xyz to Memes@lemmy.mlEnglish • 1 year ago
message-square
246
fedilink
  • SatansMaggotyCumFart
    link
    fedilink
    40•1 year ago

    You’re getting ripped off.

    Who’s your bread guy?

    • Dravin
      link
      fedilink
      12•1 year ago

      Indeed. I can grab a loaf of cheap white bread from my local grocery store for under $2 which is cut into 22 slices.

      • SatansMaggotyCumFart
        link
        fedilink
        10•1 year ago

        Cut those in half again and double your profit!

      • @brambledog@lemmy.today
        link
        fedilink
        3•1 year ago

        You are getting 22 slices? What brand are you getting? I feel like 16 is the standard but about 50% of the time I’m fairly certain it’s only 15 or 17.

        • Dravin
          link
          fedilink
          7•1 year ago

          Meijer and Walmart store brands of cheap ass white bread are 22 slices, Kroger is 21, and for a name brand example Sunbeam is 22. Nicer bread like Pepperidge Farm or Brownberry/Oroweat tends to be in the range of 16 slices per loaf (baring the thin sliced stuff) though.

    • @Conyak@lemmy.tf
      link
      fedilink
      English
      3•1 year ago

      I would love to see your source. I don’t buy bread in bulk but I have a friend who owns a local restaurant in my town. I know how much he pays for the bread he serves for breakfast and it doesn’t get cheaper than that.

      • @AWistfulNihilist@lemmy.world
        link
        fedilink
        14•1 year ago

        https://www.safeway.com/shop/product-details.960013141.html

        This is not the cheapest, you can get better pricing than this with a Costco business account. Your friend is probably not serving the lowest price bulk bread available, they probably have some self respect.

        • @Conyak@lemmy.tf
          link
          fedilink
          English
          2•1 year ago

          Well even with that bread you are still spending about $0.25 per sandwich on bread. I still don’t see how that’s profitable after adding cheese and butter. You could do it by drastically reducing the amount of cheese and butter but is it really a grilled cheese when you put a single shred of cheese on it?

          • @Donkter@lemmy.world
            link
            fedilink
            7•1 year ago

            Honestly the cheese and butter together will probably cost less that $0.25 bulk cheese is cheap as hell and you’re using almost no butter per sandwich

            • @brambledog@lemmy.today
              link
              fedilink
              3•1 year ago

              If you buy enough cheese, it’s essentially free on a per serving basis with the expense being the shipping.

      • SatansMaggotyCumFart
        link
        fedilink
        7•1 year ago

        I fight seagulls for it.

        Youth these days think you buy everything and don’t understand a little labour goes a long way.

        • @ShaggySnacks@lemmy.myserv.one
          link
          fedilink
          English
          2•1 year ago

          I imagine fighting the seagulls would be like living in a post-apocalyptic future scavenging for food.

          • SatansMaggotyCumFart
            link
            fedilink
            1•1 year ago

            It’s great practice to keep my katana skills sharp.

      • ASeriesOfPoorChoices
        link
        fedilink
        5•1 year ago

        I don’t buy in bulk, and I pay under $2usd for a loaf of basic white bread from any supermarket. After taxes, to be clear.

        If I were to bulk buy / business discount, it would be less.

      • @glitch1985@lemmy.world
        link
        fedilink
        2•
        edit-2
        1 year ago

        https://www.samsclub.com/sams/shop/product.jsp?productId=prod22990913&mobiledetect=false&pid=092410_RFI|ANDROID|Featured_Products|Sara Lee Classic White Bread (20oz%2F2pk)

        • @Conyak@lemmy.tf
          link
          fedilink
          English
          3•1 year ago

          I’ll take your word for it. I’m not a member so it doesn’t show me the price. Looking forward to all the profitable $1 grilled cheese trucks coming soon.

          • SatansMaggotyCumFart
            link
            fedilink
            12•1 year ago

            You might be right about the profitability of the grilled cheese truck but it’s okay to admit you were wrong on the bread.

            It’s the internet, not one really cares if you are wrong.

      • @jimbo@lemmy.world
        link
        fedilink
        1•1 year ago

        deleted by creator

Memes@lemmy.ml

!memes@lemmy.ml

Subscribe from Remote Instance

Create a post
You are not logged in. However you can subscribe from another Fediverse account, for example Lemmy or Mastodon. To do this, paste the following into the search field of your instance: !memes@lemmy.ml

Rules:

  1. Be civil and nice.
  2. Try not to excessively repost, as a rule of thumb, wait at least 2 months to do it if you have to.
  • 2.59K users / day
  • 4.26K users / week
  • 9.24K users / month
  • 22K users / 6 months
  • 50.3K subscribers
  • 13.7K Posts
  • 301K Comments
  • Modlog
  • mods:
  • ghost_laptop
  • @sexy_peach@feddit.de
  • Cyclohexane
  • Arthur Besse
  • BE: 0.19.3
  • Modlog
  • Legal
  • Instances
  • Docs
  • Code
  • join-lemmy.org